WAŻNE
Wskutek szczepienia organizm otrzymuje materiał biologiczny, który imituje prawdziwy drobnoustrój (bakterię, wirusa). Szczepienie prowadzi zatem do wytworzenia odporności analogicznej do tej, którą organizm uzyskuje w czasie pierwszego kontaktu właśnie z prawdziwym drobnoustrojem.
W założeniu wytworzone po szczepieniu przeciwciała i pamięć immunologiczna chronią przed rozwojem choroby po kontakcie z prawdziwym wirusem czy bakterią lub łagodzą przebieg infekcji, jeśli do niej dojdzie.
Dostępne są szczepionki tzw. monowalentne – chronią przed pojedyńczą chorobą oraz poliwalentne – zapobiegające wielu chorobom.
W pediatrii, w której stosuje się ich najwięcej, zazwyczaj zalecane są szczepionki poliwalentne, ponieważ ograniczają ilość wkłuć. Tym samym minimalizują niepotrzebny stres dziecka i rodziców i zmniejszają ilość substancji dodatkowych, w których zawieszona jest szczepionka. Te zwykle są odpowiedzialne za niepożądane odczyny miejscowe i ogólne.
Ze względów medycznych i zgodnie z decyzjami odpowiednich organów szczepienia dzielą się też na obowiązkowe i zalecane.
WAŻNE
Przed wykonaniem szczepienia obowiązuje kwalifikacja lekarska ważna jeden dzień od wydania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do szczepienia.
WAŻNE
Prawidłowe przechowywanie szczepionki, wiąże się z koniecznością zachowania tzw.,,łańcucha chłodniczego“ – szczepionka musi być transportowana i przechowywana w odpowiedniej temperaturze i innych warunkach określonych przez jej producenta. Jeśli szczepionka nie była prawidłowo przechowywana i transportowana, jej podanie może zagrozić zdrowiu lub życiu pacjenta.
W związku z tym szczepienia wykonujemy tylko preparatami zakupionymi przez naszą przychodnię. Odstępstwo od tej zasady może nastąpić wyłącznie za zgodą lekarza kwalifikującego do szczepienia oraz osoby to szczepienie wykonującej oraz po podpisaniu przez pacjenta odpowiedniego oświadczenia.